/, Lifestyle/Jak przeprowadzić się na drugi koniec świata – Piotr Motyl z Tajlandii

Jak przeprowadzić się na drugi koniec świata – Piotr Motyl z Tajlandii

Geoarbitraż – to życie w innym miejscu na świecie za ułamek kosztów, jakie kosztuje nas życie w Polsce. Da się to zrobić.

Idea geoarbitrażu opisana jest w świetnej i polecanej przeze mnie książce “4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa. Książka ta była jedną z moich inspiracji do zmiany modelu mojej pracy – rezygnacji ze sprzedawania mojego czasu za pieniądze na rzecz budowania biznesu, który zarabia bez względu na to, czy pracuję czy śpię.

Sceptycy krytykują książkę Ferrissa za to, że przedstawia ona wyidealizowany model, który w polskich warunkach ma małe przełożenie na rzeczywistość. Gość dzisiejszego odcinka udowadnia jednak na swoim przykładzie, że Ferriss się nie myli – i tylko od nas zależy, czy zrealizujemy marzenie o życiu w rajskim klimacie, ponosząc jednocześnie mniejsze koszty życia niż w Polsce.

Piotr Motyl wyprowadził się dwa lata temu do Tajlandii. Mieszka tam i prowadzi stamtąd firmę działającą także w Polsce. Dlaczego wyprowadził się z Polski? Dlaczego akurat do Tajlandii? Ile kosztuje tam życie? Jakie są plusy i minusy takiej decyzji? I w końcu – jakie podatki tam płaci oraz czym różni się tamtejszy stan wojenny od tego, który znamy z Polski? – właśnie o tym wszystkim usłyszycie za chwilę.

Podcast: Odtwórz w nowym oknie | Ściągnij (Czas trwania: 1:01:12 — 84.8MB)

 

Zapraszam. :)

W tym odcinku usłyszysz:Zrzut ekranu 2015-06-04 o 03.52.42

 • W jakim kraju obecnie żyje mój gość?
 • Jakie inne kraje zwiedzał Piotr i dlaczego wybrał Tajlandię?
 • Z jakich powodów zdecydował się opuścić Polskę?
 • Jakie są różnice w kosztach życia między Polską, a Tajlandią?
 • Jaką drogę jako przedsiębiorca przeszedł Piotr?
 • Jak ustawić swój biznes, by móc pracować z innego kraju?
 • Jaka książka zainspirowała Piotra do zmian?
 • W jaki sposób obecnie pracuje mój rozmówca?
 • Jakie wyzwania stają przed człowiekiem, gdy chce w ten sposób pracować?
 • Jak Piotr przygotował się do wyprowadzki z Polski?
 • Czy mimo znacznej odległości można znaleźć sposób na spotkania ze znajomymi?
 • Jak wygląda system emerytalny, polityczny i podatkowy w Tajlandii?
 • W jaki sposób obcokrajowiec może otworzyć w Tajlandii firmę?
 • Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba prowadząca działalność gospodarczą?
 • Czy osobowość można wyrobić poprzez rozwój osobisty?
 • Gdzie można spotkać Piotra?

Przeczytaj teraz cały oryginalny wpis i posłuchaj podcastu.

http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-przeprowadzic-sie-do-tajlandii

2016-10-27T11:27:09+00:00

5 komentarzy

 1. Doppel Pur 15 lipca 2015 w 09:12 - Odpowiedz

  Widziałem odcinek „Polaków w świecie” z Piotrem Motylem i innymi Polakami z Bangkoku. To co zobaczyłem odnośnie warunków życia (ceny, podatki itp) zbiło mnie z nóg. To taki kontrast w porównaniu z naszym krajem i byłoby się od kogo uczyć. Wystarczy popatrzeć na jakim poziomie jest Tajlandia a na jakim my… A co najlepsze to w wyobrażeniu przeciętnego Polaka Tajlandia to dżungla i biedota zasuwajaca za miskę ryżu.

 2. Darek 14 sierpnia 2015 w 16:57 - Odpowiedz

  Fajnie gościu opowiada o biznesie w thai. zobaczymy czy tak samo będzie mówił jak zajrzy do urzędu żeby coś „załatwić”. Ha ha . tak jak ja

 3. Piotr Motyl 15 sierpnia 2015 w 06:32 - Odpowiedz

  Darek, mam 12 letnie doświadczenie w bieganiu po urzędach w Polsce i 3 letnie po tajskich, przyznaje że na początku , parę kwestii mnie denerwowało. Jednak teraz kilku znajomym od czasu do czasu pomagam coś załatwić w urzędach. Jeśli mam porównać polską biurokrację do tajskiej, to wolę tajską, przynajmniej uśmiechnięci i jak rozumiesz tą kulturę, to da się tu spokojnie zrealizować wiele tematów.

 4. Dominik Lipiński 14 sierpnia 2016 w 12:22 - Odpowiedz

  Ten wywiad był jedną z takich małych cegiełek które mnie popchnęły by samemu zacząć się zajmować e-biznesem. Nie jest to wszystko takie proste, ale warto 🙂 Sama świadomość, że zbudowało się coś co jest w 100% „nasze” daje ogromną satysfakcję. Dzięki za inspirację. Na razie nie planuję jeszcze geoarbitrażu, ale może gdzieś za rok… 😉

 5. ceglanewnetrza.eu 27 września 2016 w 10:16 - Odpowiedz

  Jakiś czas temu złapałem się na tym, że jastem na każdym Pana webinarze choć to powtarzające się cyklicznie prezentacje… Niedawno również postanowiłem wreszcie przystąpić do działania. Stworzyliśmy własny produkt i zaczynamy sprzedaż – głównie przez internet. Wszystko zaczyna nabierać rozmachu a to dzięki Pana wskazówkom, za co bardzo dziękuję!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.