Minął właśnie drugi rok, gdy podróżuję po Azji  a ostatnie 4 lata odwiedziłem ponad 14 krajów. W między czasie nurkowałem  w Egipcie jak i na tajskich rafach w Tajlandii, byłem członkiem  „jury” finałów Miss Foto Models Poland w Maroko. Miałem również przyjemność wystąpić w programie „Polacy w świecie -Bangkok” realizowanym przez Polsat Play.


Rozpoczynając moją przygodę z poznawaniem świata i realizowaniem mojego pomysłu  na życie, nie zdawałem sobie z tego sprawy ile nowych umiejętności mogę się nauczyć, ilu nowych ludzi poznać i że jeszcze będzie chciał ktoś opublikować, to w TV czy  innych mediach. Zobaczcie sami poniżej.

„Polacy w świecie -Bangkok” realizowanym przez Polsat Play.

Nie martw się, nie zamierzam zamydlać Tobie  oczu  i przekonywać Cię  jak to odkryłem moje prawdziwe powołanie i szczęście. Pomimo, że rozumiem jak nie wiele potrzeba i jak można być  szczęśliwym widząc głodujące dzieci w Afryce , które potrafią się cieszyć  z gry w piłkę pomimo, że wiele z nich nie miało nawet domu czy musiało “srać do wiadra”  , bo nie ma toalety.

Podobnie widząc wielu często “bezdomnych z wyboru”, traktujących ten stan jako świetny pomysł na finansowanie swojego “pomysłu na życie”. Czyli większość dnia “granie” na iPhonie i często wylegiwaniu się na prowizorycznym posłaniu w oczekiwaniu na zachód słońca. Doświadczyłem również  jak dobrze może działać azjatycka gospodarka, bez nadmiernej fiskalizacji i socjalizacji społeczeństwa. Brak nadmiernych regulacji daje poczucie ogromnej wolności do takiego stopnia, ze ktoś kto jest entuzjastą podróży i ekstremalnej wolności mało kiedy chce ponownie wrócić do etatowej pracy i europejskich regulacji.

Jeśli interesuje Cię jak  dotarłem do tego miejsca gdzie jestem teraz, to w kilku zdaniach o mnie poniżej. Do 2006 zdobyłem 6 lat doświadczenia pracy na etacie w tym 3 lata w koncernie tytoniowym BAT. W tym czasie miałem kilka awansów i doświadczenie na kilku stanowiskach, zaczynając od przedstawiciela handlowego, aż do pracy na stanowisku  key account manager do spraw kluczowych klientów.

 • Odbyłem ponad 24 tys. rozmów handlowych ( średnio 25 dziennie);
 • przeszkoliłem około 30 przedstawicieli handlowych;

Od 2006 własny biznes. Zaczynałem od działalności gospodarczej, później sp. zo.o  a od 2012 spółka LTD.

 • Ponad 0,5 miliona sprzedanych przedmiotów przez internet;
 • około 100 tys klientów obsłużonych przez internet (kanał B2C) głównie z branży akcesoriów komputerowych i części i podzespołów GSM. (B2B);
 • w między czasie kilka wystąpień  na temat sprzedaży w internecie na ukraińskim Aukro;
 • jestem też współautorem książki Biblia e-biznesu ( najlepszy poradnik ecommeremce w 2014 roku)

Kilka lat temu moje wnioski po dwóch bankructwach  i  inspiracji książką  „4-godzinny tydzień pracy” Timothy Ferriss,  były dla mnie kluczowe w zrozumieniu kilku ważnych lekcji w życiu i biznesie:

 • niewłaściwa forma forma działalności, może zablokować rozwój firmy czy zamknąć możliwość sprzedaży lub znalezienia inwestora;
 • zajmowanie się dziedzinami, które nie są moim „core” biznesem, to ogromne marnotrawstwo zasobów pieniędzy i czasu;
 • zatrudniaj  powoli i z rozwagą a zwalniaj i tnij koszty bardzo szybko;
 • naucz się korzystać z zasobów i pomysłów innych i nie wymyślaj koła na nowo;
 • lepiej mieć 4 produkty i tysiące klientów niż 4 klientów i tysiące produktów;
 • lepiej mieć dla przykładu 1 produkt z marżą 40% niż 40 produktów z marża 1%;
 • korzystniej mieć 90 % klientów stałych i 10 % nowych niż 10% stałych a 90% nowych.

Przez ostatnie 4 lata realizowałem swoją idę, aby biznes dawał mi wolność i pieniądze a przy tym realizował pozostałe moje a może i Twoje założenia:

 • możesz wybrać kraj w którym masz siedzibę biznesu( spółka LTD);
 • kraje i waluty w których zarabiasz  (odpowiednie oprogramowanie);
 • posiadanie tylko współpracowników (outsourching logistyki, sprzedaży);
 • możliwości, aby wybrać kraj w którym chcesz mieszkać i wydawać pieniądze (dopasowanie rozwiązań mobilnych do zarządzania logistyką i sprzedażą);
 • do zarządzania tym wystarczy używany komputer z dostępem do internetu.

Stabilność internetu w Azji była dla mnie dużym wyzwaniem, ale teraz jest już znalazłem odpowiednie rozwiązania. Od ponad roku, organizuję bezpłatne webinary z współpracownikami, którzy pomagają mi realizować idee:  realizowania biznesu ponad granicami . Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapraszam Cię do zapoznanie się z tematami webinarów.

Czy za słuszne mógłbym uznać twierdzenie, że „podróże kształcą i rozwijają”?

W czasach, gdy ludzi ogarnęła mania, potrzeba podróżowania – niestety  często też ludzie podróżują dla prestiżu lub społecznej aprobaty. Gdybym miał odpowiedzieć  czy jest jeszcze miejsce na refleksję i naukę? Z pewnością tak. Wydaje mi się, że pożytków z podróżowania jest co najmniej tyle samo, ile powodów, dla których opuściłem swój dom i kraj. Przede wszystkim podróżując możesz poznać inne obyczaje, inną kulturę, podróżując konfrontujesz to, jak żyjesz i ze sposobem życia innych, a więc poszerzamy swoje horyzonty myślowe. W nowych, niekiedy niezbyt komfortowych warunkach, możesz sprawdzić samego siebie – gdzie kończy się granica Twojej wytrzymałości fizycznej, ile jesteś w stanie znieść i jakie przeszkody pokonać, aby dotrzeć do celu. Podróż, to także świetny sposób na poznanie, gdzie zaczyna się i kończy granica Twojej tolerancji. Wyprawa w dzikie rejony puszczy czy dżungli indonezyjskiej z pewnością może nauczyć Cię wiele wytrwałości, odporności na ból i zmęczenie, a także odpowiedzialności za siebie i towarzyszy podróży. Zdobywanie różnych doświadczeń w trakcie podróży może sprawić, że po powrocie do domu na wiele spraw spojrzysz z innego punktu widzenia – nauczysz się dystansu do rzeczywistości. Niektórzy odbywają tzw. podróż życia i nieważne czy trwa ona tydzień, miesiąc czy rok. Ważniejsze jest to, pozostawia w nas samych, że kształtuje naszą osobowość, uczy większego zrozumienia i tolerancji dla inności. Zetknięcie się z inną kulturą i ludźmi. Uczy często docenienia tego, co się posiada, umiejętności życia „tu i teraz”, bez niepotrzebnego przejmowania się i zamartwiania na zapas. Dzięki możliwości oglądania niesamowitych miejsc i pięknych zachodów słońca, zdobywasz wiedzę z różnych dziedzin życia. Mieszkanie w wiosce z rdzennymi mieszkańcami Tajlandii, Indonezji czy Wietnamu,  to z kolei lekcja szacunku i pokory. Wreszcie – podróżując masz szansę poznać wielu ludzi z różnych zakątków globu. Aby móc się z nimi porozumiewać, niezbędna okazuje się znajomość języka obcego bądź miejscowych zwyczajów. Tak więc podróż, to znakomita okazja do tego, by nauczyć się języka obcego. Zatem nie powinno nikogo dziwić, że walizka z którą wrócisz do domu, będzie pełna nie tylko ciuchów, kosmetyków, butów i wspomnień, ale także cennych doświadczeń do wykorzystania w dalszym życiu.

Jednak najlepiej dla Ciebie będzie, gdy gdzieś wyjedziesz w wymarzone miejsce na minimum klika miesięcy i samemu wyciągniesz wnioski.

Dowiedz się teraz o aktualnych projektach w które jestem zaangażowany: